Ayakkabılar

 

Randevu ve İletişim

Randevu almak için;
0 212 231 81 01
0 212 231 80 03 arayabilirsiniz.

Acil durumlarda ise;
0 533 257 04 60 arayabilirsiniz.

Mesai saatleri;
Pazar, Pazartesi hariç haftanın diğer beş günü için 09:30-19:00 arasıdır.
Pazar ve Pazartesi kapalıyız.

Merkezimize iletişim numaralarından ulaşabileceğiniz gibi, internet üzerinden yaptığınız başvuralarla da ulaşabilirsiniz. Yorumlarınız ve istekleriniz için info@ayakveayakbilegi.com adresini kullanabilirsiniz.

 

 

Kalkaneus Kırıkları (Topuk Kemiği Kırıkları)

Kalkaneus kırıkları yüksekten düşme yada yüksek enerjili travmalar (ateşli silah yaralanması ) gibi durumlarda oluşur.

Tedavide;

Kalkaneus kırıklarında kırığın tipine göre tedavi planlaması yapılır. Kırık ile ilgili doğru yorumlamanın yapılabilmesi için hastalardan röntgen ve bilgisayarlı tomografi tetkikleri istenir.
Bu tetkiklerin sonuçlarına göre basit ve eklem içi olmayan kırıklarda alçılama teknikleri ile tedavi yapılır. Alçı süresi yaklaşık 2 aydır. İlk 6 hafta hastanın alçı ile beraber yük vermesine müsaade edilmez. Çekilen kontrol grafileri ile kaynama oluştukça yavaş yavaş yük verilmeye başlanır. Genellikle 2.ayın sonunda alçı çıkarılır. Bu sürenin devamında yaklaşık 4 aylık bir süre daha ayaktaki şikayetlerin ortadan kalkması için gerekli olacaktır.
Kompleks ve eklem içi kırıklarda tedavi yöntemi cerrahidir. Yapılan ameliyatla kırığın restore edilmesi ve eklem yüzeylerinin tamiri hedeflenir. Ameliyat sonrasında yaklaşık 6 hafta bir alçılama dönemi vardır. Bu dönemin ardından fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci başlayacaktır. Toplam iyileşme süreci ve şikayetlerin ortadan kalkma süreci 6-9 aydır.

Çok parçalı kırıklarda ameliyatla eklem yüzeyinin düzeltilemeyeceği vakalarda ayak bileği subtalar eklem artrodezi ( ayak bileğinin içe ve dışa hareketini sağlayan eklem dondurma ameliyatı)  tercih edilebilir.

Kalkaneus kırıkların sonrasında yaşanan sıkıntılar ayakkabı giyme güçlüğü, kronik ayak şişliği ve ağrıdır. Genellikle bu sorunların oluşmuş olduğu vakalarda yine artrodez ameliyatı tercih edilebilir.

  
 

Adres : Rumeli Caddesi Villa İş Hanı No: 4 - 6 A Blok Kat : 2 Kısım : 9 34363 Nişantaşı İstanbul , Tel: +90 212 231 81 01 - 231 80 03 Faks: +90 212 231 80 05 email: info@ayakveayakbilegi.com