Ayak Bileği Kırıkları / Erişkin Ayak Problemleri / Ayak Problemleri

 

Ayakkabılar

 

Randevu ve İletişim

Randevu almak için;
0 212 231 81 01
0 212 231 80 03 arayabilirsiniz.

Acil durumlarda ise;
0 533 257 04 60 arayabilirsiniz.

Mesai saatleri;
Pazar, Pazartesi hariç haftanın diğer beş günü için 09:30-19:00 arasıdır.
Pazar ve Pazartesi kapalıyız.

Merkezimize iletişim numaralarından ulaşabileceğiniz gibi, internet üzerinden yaptığınız başvuralarla da ulaşabilirsiniz. Yorumlarınız ve istekleriniz için info@ayakveayakbilegi.com adresini kullanabilirsiniz.

 

 

Ayak Bileği Kırıkları

Ayak bileği eklemi tibia ( kaval) kemiği, fibula kemiği ve talus kemiğinden oluşan bir eklemdir.
Fibulanın son noktası ayak bileğinin dış çıkıntısıdır. (lateral malleol), kaval kemiğinin sonlanma noktası ayak bileğinin iç çıkıntısıdır ( medial malleol) Ayak bileği kırıkları malleolalden sadece bir tanesini içerdiğinde unimalleolal kırık, her iki malleolu içerdiğinde bimalleolal kırık olarak adlandırılır. Ayrıca eğer kırıkta kaval kemiği ile talus arasında eklem yapan yüzeyde kırık gelişirse pinon kırığı olarak adlandırılır.
Tüm kırıklarda kırığın tedavisinin planlanmasında kırığın ayrışma miktarı, eklem yüzeyine uzanıp uzanmaması, eşlik eden bağ problemlerinin var olup olmaması etkin olacaktır. Eklem içine uzanan bağ problemleriyle beraber olan ve çok parçalı deplase (ayrışmış) kırıklarda cerrahi tedavi yapılması uygun olacaktır.

Tedavi Süreci:

Alçılama yöntemi ile takip edilen kırıklarda kırığın tipine göre 2-6 haftalık üstüne yük vermeme dönemi olabilir. Ameliyatlı kırıklarda ise bu süre yaklaşık 4 haftadır. Alçının çıkarılması ile beraber ayak bileği hareketinin başlanması ve düzenlenmesi için fizik tedavi ve rehabilitasyon programına başlanması uygun olacaktır.
Ameliyatsız tedavi edilmiş hastalarda ayağın tam olarak normal fonksiyonlarına dönmesi yaklaşık 3 aylık bir zamanı alırken ameliyat edilmiş hastalarda bu süre 6 aya kadar uzayabilir.


 
 

Adres : Rumeli Caddesi Villa İş Hanı No: 4 - 6 A Blok Kat : 2 Kısım : 9 34363 Nişantaşı İstanbul , Tel: +90 212 231 81 01 - 231 80 03 Faks: +90 212 231 80 05 email: info@ayakveayakbilegi.com